Mam dość!

Mam dość! Czuję ogromne zmęczenie i zniechęcenie polityką, otaczająca mnie rzeczywistość działa strasznie dołująco. Cóż, tak bywa, ale chyba najgorzej poddawać się na finiszu? Za 2 tygodnie wybory – ostatnia szansa, żeby przynajmniej próbować coś zmienić i odbudować zniszczoną demokrację. Nie wiem, czy się uda, ale trzeba się postarać, żeby później nie żałować.
Siłą rozpędu śledzę bieżące wiadomości. W sumie najwięcej chyba siedzę na Twitterze, co pozwala na szybkie, krótkie interakcje. Pisanie bloga ma jednak większe wymagania i zmusza do zdecydowanie większej dbałości nie tylko o treść, ale i formę. Jednak spróbuję się zmobilizować, kolejnej okazji może już nie być.

Nadal mam obawy przed koronawirusem. Moje posypane od 2 lat zdrowie nie pozwala mi na ryzyko zarażenia, więc się oszczędzam. Na wybory jednak pójdę – do lokalu wyborczego, żadne kopertowe mnie nie interesują.  Maseczka, rękawiczki, żel dezynfekcyjny i mam nadzieję, że dam radę. No i zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego – tu nie mam dylematów. Żal mi Kidawy-Błońskiej, ale Trzaskowski wniósł jednak powiew świeżości i nadziei, a to bardzo dużo.

Z pewnością nie jest to żadna niespodzianka. Patrząc na sondaże wygląda na to, że RT ma największe szanse na wejście do drugiej tury. Do wyborów jednak jeszcze 2 tygodnie, wszystko może się zdarzyć. W drugiej turze (też pójdę) zagłosuję na każdego kandydata strony prodemokratycznej. I tyle.

22 myśli w temacie “Mam dość!”

 1. Nie Ty jedna jesteś zniechęcona polityką. Gdybym miał opisać swoje odczucia, to oprócz niechęci jest niesmak i zażenowanie oraz bezsilność. Paradoksalnie jednak, są to uczucia mobilizujące, bo partyjniocy Kaczyńskiego niczym stalinowcy zaatakowali wszystko, co nosi znamiona niezależności: nie tylko prokuraturę, sądy i samorządy, ale szkolnictwo (także wyższe), służbę zdrowia, a nawet organizacje pozarządowe. Ogień jest podłożony z każdej strony, nie ma innej możliwości przetrwania wolności, niż go zdławić.

  1. No niestety. Ostatnio zastanawiam się, czy moja pamięć z lat dzieciństwa stała się jakaś wybiórcza, ale mam wrażenie, że nawet w czasach PRL komuniści bardziej dbali o pozory. Obecna władza jest chamska, pazerna i niszczy wszystko w zasięgu ręki.

 2. Chyba się domyślam, ile Cię kosztowało napisanie tej notki, ale jestem Ci za nią bardzo wdzięczna. Nie czuję się przez to jak kaczka dziwaczka 😉 W sumie napisałyśmy to samo, choć z innymi akcentami, ale na pewno nie ściągając 😉

  Dbaj o siebie i pamiętaj, że przynajmniej jedna czytelniczka zawsze z utęsknieniem czeka na Twoje notki 🙂

  A do wyborów pójdę. Trzaskowski ma żonę Ślązaczkę, a te nie bierom sie byle kogo, to musi byc porzondny synek :)))

  1. Przeczytałam Twoją notkę tu po skończeniu swojej. I też poczułam, że nie jestem sama 🙂

 3. Czuję niedosyt. Może jakaś modlitwa w intencji wygranej pana Trzaskowskiego ? Tylko do którego świętego ? Czy Spinoza był kanonizowany? :-)))

  Wydaje mi się, że nie ma żadnej strony prodemokratycznej. Kukiz nie startuje, a reszta nie wie, co to demokracja. :-((

  Pan Duda, już kupił mój głos, pięć lat temu i tego się trzymam .

  1. Masz prawo głosować na wybranego przez Ciebie kandydata, tak jak i ja – na wybranego przeze mnie. Uwagę o modlitwie pominę – chyba nie chcesz się wyśmiewać z ludzi wierzących?

 4. Puk, puk… ja z Opola. Dziś powiało optymizmem, na spotkaniu z Duda było może 1/4 tej ilości osób, co na spotkaniu z Trzaskowskim. Ociepa z kumplami stawał na głowie by było dużo, ale nic z tego.:-)
  Wkurzyły mnie kłamstwa prezydĘta, do tego szpitala mam rzut beretem, a logistyków za płotem. Ani jednego słowa prawdy nie powiedział. Inwestycja dotycząca budowy SOR w tym miejscu była zaplanowana już wiele lat temu i jest w fazie realizacji a nie “duduś przyjechał i załatwił”
  Pomyślności..

  1. Ale PAD objął swoim patronatem 🙂
   Wejście RT rzeczywiście sprawiło, że powiało nadzieją. I tego się trzymajmy.

 5. Zabawna jest ta panika w obozie władzy. Ja za granicą siedzę, wszystkiego nie wiem: usiłują jeszcze grać Czajką i reprywatyzacją, czy wszystko już zeszło na LGBT?

 6. Jak powiedział Skiba,,,oni mają pełne portki, trzeba nie pozwolić im dobiec do toalety,,,,mam jednak obawy, te afery,przekręty,zwykła bandyterka itp,jakoś nie wywiera wrażenia,na większości luda…zdrówka życzę.

  1. Na ich elektoracie nigdy nie robiły. Nadzieja jest gdzie indziej – PiS pierwszy raz stanął przed prawdziwym wyzwaniem. Trudne sytuacje szybko weryfikują oszołomów.

   1. Ja mam wrażenie, że oni po prostu jak najszybciej i jak najwięcej chcą się po prostu nachapać.

  2. Liczy się 500+? Chciałoby się wierzyć, że większość ludzi jednak choć trochę myśli…

 7. Kilka myśli obok/na bazie wpisu Marzateli:

  Wybory 28 czerwca br. są niekonstytucyjne = nielegalne. Udział w nich to współuczestnictwo w czynie nielegalnym. To tak jakby iść w nocy do sadu kraść jabłka, dlatego że Elka ogłosiła że można, chociaż nie można. Pobudzeni nadzieją, że AT może wygrać pójdziemy na nie w nadziei, że nasza ekipa narwie więcej jabłek. Oczywiście mu rwiemy w słusznej sprawie.
  Patrząc na to co się wokół nas dzieje można lepiej zrozumieć dlaczego PPR po 1945 roku wprowadziła w Polsce realny socjalizm. Rolę 500+ odegrała reforma rolna i nacjonalizacja przedsiębiorstw. Reforma rolna zniszczyła nowoczesne wielkoobszarowe gospodarstwa rolne ziemian i przez kolejnych 40 lat odczuwaliśmy permanentny brak żywności. 500+ zużył środki, które mogłyby być wydane na edukację służbę zdrowia. Następne pokolenie będzie “głubsze”. Udział ludzi radzieckich w dziele wprowadzania realnego socjalizmu nie był tak duży jak nam się wydaje. Referendum 3XTAK fałszowano przy pomocy Rosjan, ale pierwsze wybory do Sejmu fałszowaliśmy już samodzielnie.
  Jeśli będzie druga tura wyborów to kilkaset tysięcy wyborców zostanie pozbawionych czynnego prawa wyborczego. Ci co wyjadą na wakacje przed 3 lipca nie będą mieli szans wziąć zaświadczenia umożliwiającego głosowanie w innym mieście.

  1. Też mam obawy, że od strony prawnej mizernie to wygląda. Po tym, jak demolowane jest u nas prawo, przez wiele lat będziemy oczyszczać wszystkie tego konsekwencje i nie będzie to proste.

 8. Niech ktoś nie pomyśli, że mam coś przeciwko demokracji, jednak jestem nieco zagubiony, może ktoś mi wytłumaczy, dlaczego w moim rodzinnym Poznaniu, wbrew woli rodziców, wbrew zasadom demokracji, konstytucji i nawet wbrew polskiemu rządowi, za moje podatki uczy się dzieci niezrozumiałej nawet dla mnie teorii o ponad stu płciach i angażuje dzieci w jakieś niezdrowe zainteresowanie seksem, skoro nie tylko ja sobie tego nie życzę? Prezydent miasta ma mi jedynie do powiedzenia tyle, żebym się nie lękał, ale ja się właśnie lękam. Zdaje się, że nie inaczej jest w Twoim Gdańsku. Nie przeszkadza Ci to? No, tak wiem, że jesteś odporna na wszelkie światowe ideologie, a Twoje dziecko wyssało te zasady w mleku. Mój cioteczny brat ma jednak problem z własnymi dziećmi od czasu, kiedy wprowadzono ten kontrowersyjny projekt do szkół, a właściwie nielegalne doświadczenie na ludziach (dzieciach). Skoro już mówimy o przywracaniu demokracji w Polsce , nie mogę się oprzeć skojarzeniom z przywracaniem demokracji w Libii, Iraku, Syrii. Ktoś jest w stanie opisać postępy tego procesu? Jakoś mało się o tym pisze w gazetach, a chciałbym mieć pewność, że za demokrację w Europie odpowiadają prawdziwi fachowcy. W końcu od nich czerpiemy wzory.

  1. Na pewno jesteś dobrze poinformowany? Na udział dziecka we wszystkich dodatkowych zajęciach rodzice muszą wyrazić zgodę, więc o jakim “zmuszaniu wbrew woli rodziców” piszesz? W czasach, gdy moje dziecko chodziło do szkoły podstawowej i gimnazjum zawsze na początku roku szkolnego było spotkanie, na którym nauczycielka wychowania seksualnego (to różnie się nazywało w różnych latach) przedstawiała dokładny program nauczania oraz własne kwalifikacje do prowadzenia przedmiotu. Podpisując, wiedziałam więc dokładnie na co się zgadzam. Może warto więc zainteresować się dokładnie jak to wygląda w szczegółach?
   Inna sprawa, że ta Twoja wrzutka w ogóle nie pasuje do tematu notki. W dodatku dzieci do szkoły nie chodzą od kilku miesięcy, nie wiadomo co będzie we wrześniu – skąd nagle Ci się przypomniało? Może oglądasz za dużo telewizji i teraz Ci się wszystko kojarzy z jedną tematyką?

   1. “Inna sprawa, że ta Twoja wrzutka w ogóle nie pasuje do tematu notki” – dlaczego nie?:
    “Za 2 tygodnie wybory – ostatnia szansa, żeby przynajmniej próbować coś zmienić i odbudować zniszczoną demokrację.” Temat o demokracji, która jest w tłumaczeniu “głosem ludu”, tu artykuł ” Głosu Wielkopolskiego”:
    https://gloswielkopolski.pl/poznan-przyjmie-europejska-karte-rownosci-czesc-rodzicow-protestuje-zawiera-niebezpieczne-postulaty-ideologii-gender-jest/ar/c1-14773398
    Głos ludu nie był brany pod uwagę.
    “Na pewno jesteś dobrze poinformowany? Na udział dziecka we wszystkich dodatkowych zajęciach rodzice muszą wyrazić zgodę, więc o jakim “zmuszaniu wbrew woli rodziców” piszesz?”
    Tu odpowiedź z twojego ulubionego źródła, pewnie rozwieją twoje sentymenty rodem z ubiegłego wieku:
    https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25640150,rpo-rodzice-nie-moga-zwalniac-dzieci-z-zajec-obowiazkowych.html
    “W dodatku dzieci do szkoły nie chodzą od kilku miesięcy, nie wiadomo co będzie we wrześniu – skąd nagle Ci się przypomniało?”
    Przykro mi to mówić, ale dawno nie byłaś w szkole, dziś są egzaminy gimnazjalne, ja telewizji zbyt wiele nie oglądam, mam inne, ważniejsze sprawy, jednak w szkole z dzieckiem bywam.

    1. Moim zdaniem demokracja u nas jest zdewastowana i to w sprawach zasadniczych, zaczynając od łamania przyjętej w referendum Konstytucji. Dlatego idę na wybory i na pewno nie zagłosuję na Dudę.

     A jak się skończyła ta sprawa petycji? Rada Miasta pewnie wzięła ją pod uwagę, a potem było głosowanie na sesji i jak to w demokracji – uchwała została lub nie przyjęta głosem większości? Jaki wynik?
     A jeśli chodzi o drugi link – to RPO ma rację: dzieci nie da się zwolnić z zajęć obowiązkowych (w odróżnieniu od zajęć dodatkowych). Jeżeli ktoś jest np.zwolennikiem kreacjonizmu, nie może “wypisać” dziecka z biologii i nauczania teorii ewolucjonizmu. Takich różnych elementów na różnych przedmiotach jest więcej i o tym mówi Bodnar.
     I faktycznie jestem chyba zacofana. Wydawało mi się, że gimnazja są już wygaszone. Czy w Poznaniu zaraz po napisaniu egzaminu ósmoklasistów dzieci są zmuszane do udziału w lekcjach edukacji seksualnej?

Leave a Reply