Eurowybory – zasady głosowania

Ordynacja w wyborach do Parlamentu Europejskiego różni się od ordynacji w wyborach parlamentarnych czy samorządowych.
Głosujemy w 13 okręgach wyborczych, wybieramy 53 europosłów. Listy wszystkich kandydatów z wszystkich okręgów są na stronie PKW:
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024

Podział mandatów na poszczególne komitety odbywa się metodą d’Hondta. Przykładowy kalkulator wyborczy oparty na tej metodzie można znaleźć tu:
Kalkulator wyborczy

Obliczanie głosów przypadających na poszczególne komitety nie odbywa się tu jednak w ramach okręgu wyborczego, a dla całego kraju. Utrzymana jest zasada, że komitety koalicyjne muszą uzyskać co najmniej 8% głosów, pozostałe 5%. Obliczana jest ilość mandatów dla każdego komitetu, a mandaty otrzymują ci kandydaci, którzy na liście danego komitetu zdobyli najwięcej głosów. Nie ma tu znaczenia okręg, w którym startowali. Oznacza to, że w okręgach z wyższą frekwencją są zdecydowanie większe szanse na mandat.

Pamiętajmy też o tym, że w odróżnieniu od wyborów samorządowych, w wyborach europarlamentarnych nie ma problemu ze zmianą/dopisaniem się do innego okręgu wyborczego niż tam, gdzie jesteśmy zarejestrowani. Można też pobrać zaświadczenie i głosować w dowolnym lokalu wyborczym, także za granicą.
Nie ma wymówek.

 

5 komentarzy do “Eurowybory – zasady głosowania”

  1. Co prawda nie ma czegoś takiego jak “Ordynacja w wyborach do Parlamentu Europejskiego”, ani “metoda d’Hondta”.

    Prawda jest taka, że oddałabyś wielką przysługę swojemu krajowi nie głosując.

    1. Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba – mam czynne prawo wyborcze i je wykorzystam.
      Jeżeli nie stać Cię na merytoryczne dyskusje, to nie mam zamiaru z Tobą dyskutować, szkoda czasu.

  2. Niestety, jak w ordynacji wyborczej do Sejmu, rad i sejmików samorządowych (za wyjątkiem małych gmin) jako obywatel jestem pozbawiony biernego prawa wyborczego. Samodzielnie mogę ubiegać się o mandat senatora, radnego w małej gminie, ba nawet o urząd Prezydenta RP mogę zabiegać ale do innych organów nie mogę. Chyba że w bardzo dużej grupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *